•  
  •  
 
Üyelerimizden Seçmeler
Selection of members
Turgut Demir
 
Yarışma Haberleri
Competition news
  • 24. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması 2019
  • 24. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması 2019...
  • Son Katılım: 15 Şubat 2019
 
  • 18. ZEYTİN FESTİVALİ 8. ULUSLARARASI “ZEYTİN” KARİKATÜRLERİ YARIŞMASI 2019
  • 18. ZEYTİN FESTİVALİ 8. ULUSLARARASI “ZEYTİN” KARİKA...
  • Son Katılım: 30 Nisan 2019
 
Haberler
Haberi Gönderen: webmaster
 
Uluslararası İnşaat Kazaları Karikatür Yarışması Ödülleri Verildi...
 
  • 1
  • 2

Uluslararası İnşaat Kazaları Karikatür Yarışması Ödülleri Verildi...

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından Prof. Atila Özer anısına düzenlenen â€œİş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Çalıştayı” ile “Uluslararası İnşaat Kazaları Karikatür Yarışması” ödül töreni gerçekleştirildi.

Katılımın yüksek olduğu gözlemlenen etkinlikler, Salon 2009’da yapıldı. Bu yıl ilk kez düzenlenen “Uluslararası İnşaat Kazaları” konulu karikatür yarışmasına, 42 ülkeden 286 karikatürist 446 eser ile katıldı. Jüri tarafından değerlendirilen eserlere birincilik, ikincilik, üçüncülük, Prof. Atila Özer Onur Ödülü ve 5 başarı ödülü verildi. Kürşat Zaman, birincilik ve Prof. Atila Özer Onur Ödülü’nü kazandı.
Yarışmada Musa Gümüş ikincilik ödülünü alırken, yarışmanın üçüncüsü ise Raed Khalil oldu.

â€œİş kazalarının ekonomik, sosyal, psikolojik tüm boyutlarıyla aslında toplumsal yaşamı yaralayan, sosyal barışı zedeleyen, önemli etkiler bırakan çalışma hayatımızın önemli sorunlarından biri” olduğunu söyleyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Gündoğan, birçok ülkede farklı boyutlarıyla iş kazalarına yönelik araştırmalar yapıldığı belirtti. İş kazalarının sektörlere göre dağılımı hakkında da bilgi veren Gündoğan, özellikle inşaat, madencilik ve metal sektörlerinin bu kazalarda çok önemli bir yer tuttuğunu dile getirdi. Prof. Dr. Gündoğan, “İnşaat sektöründe meydana gelen kazaların ölümcül risk oranı çok daha yüksek. Türkiye’de iş kazası neticesinde ölenlerin oranı % 35 ve bu ölenlerin her üç kişiden bir tanesi inşaat sektörü çalışanı. Bu aslında bize bu konunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Etkinliği düzenleyen İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne teşekkür ederek sözlerine başlayan Prof. Dr. Engin Ataç, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün kendi inşaat alanını karikatür gibi çok önemli bir sanat dalı ile birleştirmesinin çok güzel bir düşünce olduğunu ifade etti. Ataç ayrıca, “Bu organizasyonun başından beri bulunan çok sevgili Atila Özer anısına bunun tekrar yöneltilmesi ayrıca kadirşinas bir örnektir. Atila Özer çok özel bir insandı ve uluslararası bir sanatçıydı. Birçok ülkeden uluslararası ödüller aldı. Aynı zamanda iyi bir bilim insanıydı.Kendini eğitime ve öğrencilere adaması onun bir diğer özelliğiydi. Karikatür sanatı olduğu müddetçe herkes, Atila Özer’in karikatürlerine bakacak ve gülümseyerek düşünecektir” diye konuştu.

“Böyle bir çalıştayı ve karikatür yarışmasını dünyada ilk defa düzenlediğimiz için çok gururluyuz” diyen İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tuncan, gerçekleştirilen karikatür yarışmasına çok rağbet olduğunu belirtti. İnşaat mühendisliğinde inşaat kazalarının çok hafife alınan bir olay olduğunu dile getiren Tuncan, iş kazalarını anlamak adına çalıştay ve karikatür yarışmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Atila Özer’in eşi Vicdan Özer ise, “Çok kısa bir süre önce eşimi kaybettim. Bundan sonra onunla ilgili karikatür olarak ona destek vermeyi, onun için bir şeyler yapmayı düşünüyorum. Kendini karikatüre ve sanata adamış, insanları seven bir kişiydi. Tüm öğrencilerini çok sevmişti. Sanırım o da şimdi çok mutludur” dedi.

Üyelerimizden Makaleler
Our members articles